Avtor razstave, dr. Blaž Vurnik, kustos za novejšo zgodovino, je izpostavil pomen osebnih odločitev Ljubljančanov v tem usodnem obdobju in raznolikost izkušenj meščanov. Skozi sedem sob se obiskovalec sreča z avtentičnimi predmeti, fotografijami in zvočnimi posnetki, ki prikazujejo vojni vsakdan, represijo, upor ter simbolni konec okupacije maja 1945.
Razstava vključuje tudi poseben poudarek na oblikovanju – vitrine v obliki vojaških zabojev in razmetane slike, ki metaforično kažejo razrušenost časa. Interaktivne točke in pričevanja obiskovalcem omogočajo, da se s tematiko povežejo še globlje. Med razstavljenimi eksponati je tudi izvirni posnetek koncerta APZ v Unionski dvorani iz leta 1941, ki ga hrani Radio Slovenija.
Poleg sobotnih in četrtkovih vodstev z avtorjem razstavo spremljajo predavanja, delavnice, muzejsko-gledališki krožek za otroke in drugi dogodki, ki bodo potekali vse do pomladi 2026. Prvi bo že 27. aprila, na dan upora proti okupatorju, ko bo vodstvo po razstavi vodil dr. Blaž Vurnik, 9. maja pa bo ob dnevu zmage in prazniku Ljubljane nastopil Ženski pevski zbor Kombinat.
Razstava spodbuja razmislek o pomenu miru in odgovornosti posameznika, obenem pa se dotika tudi pomena ohranjanja zgodovinskega spomina. Več informacij je dostopnih na spletni strani Mestnega muzeja Ljubljana.