Letošnja tema poudarja ključno vlogo kulturnih ustanov za zagotavljanje celostnega izobraževanja. Muzeji bodo tako na današnji dan še posebej spodbujali k bolj trajnostnemu in vključujočemu svetu.
Kot je ob nedavni predstavitvi nove nacionalne strategijo za muzeje in galerije do leta 2028 povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, ljudje muzejem zelo zaupajo in "v poplavi lažnih informacij, nepreverjenih dejstev in tudi revidiranja zgodovine predstavljajo tisti steber, h kateremu se vsak posameznik vedno vrača po verodostojne informacije".
V Sloveniji bodo številni muzeji in galerije za obiskovalce pripravili različne dogodke ter vabili k ogledu stalnih razstav. Med njimi velja omeniti Narodno galerijo in njen izbor 14 slik iz stalne zbirke.
Slike so opremili s QR kodami, ki bodo obiskovalcem omogočile dostop do brezplačnega filtra za zamenjavo obraza. S podporo umetne inteligence bodo tako galerijski obiskovalci lahko izbranim umetninam zamenjali obraz s svojim, se fotografirali ter na družbenih omrežjih delili svojo podobo na sliki kot na primer cesarica Marija Terezija ali grofica Cecilija Auersperg ali grof Lamberg.
Slovenski državni muzeji pa se poleg odprtih vrat predstavljajo tudi s skupno panojsko razstavo, ki bo na ogled pred Kavarno SEM pri Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani.
Celoten program slovenskih muzejev in galerij, ki obiskovalce vabijo, da se ob letošnjem mednarodnem dnevu muzejev iz preteklosti učijo tudi za sedanjost, je dostopen prek povezave sta.si/qqRI1f.
Mednarodni muzejski svet (Icom) je leta 1977 določil 18. maj kot mednarodni dan muzejev z namenom večje prepoznavnosti muzejev v družbi in njenega razvoja. Lani so mednarodni muzejski dan obeležili v približno 37.000 muzejskih ustanovah v 158 državah sveta.