Na razstavi je predstavljeno življenje naravoslovca, ki je v Idriji preživel 15 najbolj plodnih let življenja. Bil je prvi, ki je na slovenskem ozemlju znanstveno opisal in poimenoval glive, rastline in živali na način, ki še danes velja v znanosti. Vrste s Kranjske je širni svetovni znanosti predstavil v svojih delih in postal ambasador kranjske narave, so sporočili iz javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP).
Zaradi Scopolijevih objav so na Kranjsko začeli prihajati tudi drugi raziskovalci, za domačo naravo pa je navdušil tudi kranjske razsvetljence, ki so njegovo delo nadaljevali in le malo kasneje njegovo naravoslovno misel kronali z ustanovitvijo Deželnega muzeja za Kranjsko. Njegovi opisi živega sveta imajo tudi naravovarstveni pomen, saj nam kažejo naravo Slovenije pred 250 leti. Tako lahko sledimo vrstam, ki so na določenih območjih že izumrle.
Razstavo bo na Bledu, kjer bo gostovala do 15. decembra, predstavila njena soavtorica, vodja kustodiata za botaniko v Prirodoslovnem muzeju Slovenije in strokovna vodja alpskega botaničnega vrta Juliana Špela Pungeršek.
Odprtje razstave je le en v vrsti dogodkov, s katerim v TNP praznujejo letošnjo stoto obletnico podpisa zakupne pogodbe za ustanovitev Alpskega varstvenega parka, ki je bil prvo zavarovano območje na Slovenskem in predhodnik TNP. En izmed osrednjih dogodkov praznovanja bo slavnostni simpozij, ki bo na Bledu potekal prihodnji torek.
Namen slavnostnega simpozija bo osvetliti zgodovinske dogodke in dejavnosti na zavarovanem območju ter poudariti pomen parka v slovenskem in mednarodnem prostoru ter sodelovanja različnih institucij. Na simpoziju bodo sodelovali poznavalci različnih področij.